Co warto zobaczyć w Toruniu czyli zwiedzanie z dziećmi cz.2


Dzisiaj, w końcu udało mi się dokończyć dalszy ciąg wpisu dotyczącego toruńskich miejscówek. Pierwszą część możecie przeczytać tutaj: Toruń cz. 1.

Oprócz form aktywności, o których napisałam niżej, warto wspomnieć, że w sercu Torunia znajdują się dwa piękne place zabaw - jeden w pobliżu ruin Zamku Krzyżackiego, przy ul. Podzamcze (trzeba zejść schodkami w dół i między murami jest plac zabaw). Drugi plac, o wiele bardziej atrakcyjny, znajduje się przy ul. Podmurnej. Gdy zobaczyliśmy to miejsce, byliśmy w szoku, że wśród kamienic, w samym centrum Starego Miasta znajduje się tak piękny i zadbany plac zabaw, z olbrzymią ilością zieleni i tyloma atrakcjami. Jego nazwa to "Piernikowe Miasteczko" i oprócz tradycyjnych huśtawek i zjeżdżalni znajduje się tam: gra twister, pole do gry w minigolfa, stół do ping-ponga. W godzinach otwarcia obiektu można bezpłatnie wypożyczyć kije, piłeczki i paletki. Latem, gdy dopisuje pogoda, uruchamiany jest wodny plac zabaw, który również znajduje się na tym terenie. Nas niestety ominęła ta atrakcja, gdyż w maju było jeszcze zbyt zimno.

A oto reszta atrakcji:

1. Rejs Basonianką

Zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji w Toruniu. Rejs prawdziwą wiślaną łodzią odbywa się raz dziennie, a w weekendy dwa razy. Podczas rejsu oglądamy panoramę Torunia z perspektywy Wisły, a przewodnik podpływając w interesujące miejsca, opowiada nam różne ciekawostki. W trakcie spływu dla każdego uczestnika przygotowana jest niespodzianka: do wyboru tradycyjna oranżada w szklanej butelce jak z czasów PRL lub naturalna woda mineralna Krystynka. Bardzo zachęcam Was do skorzystania z tej flisackiej podróży. Wrażenia są nieporównywalnie lepsze niż podczas wycieczki statkiem. Informacji na temat rejsu możemy zasięgnąć na stronie internetowej https://www.wolnawisla.pl/ bądź na Facebook'u Toruńscy Flisacy.

2. Muzeum Toruńskiego Piernika

Wiele osób myli to Muzeum z Żywym Muzeum Piernika i myśli, że to jedno i to samo miejsce. Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się przy ul. Strumykowej. Możemy tam obejrzeć liczne aranżacje miejsc i scenek dotyczących historii piernika, np. dawny sklep, kawiarnię, czy gabinet. Oprócz tradycyjnych gablot, form piernikarskich i starych pieców, muzeum zapewnia także rozrywkę na poziomie multimedialnym  poprzez wirtualną przebieralnię, w której możemy "przymierzyć" historyczne stroje. Warto dodać, że obiekt należy do Muzeum Okręgowego w Toruniu, w związku z czym dzieci do 7 lat wchodzą gratis. Dodatkowo, w środy wstęp jest darmowy dla wszystkich. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej https://muzeum.torun.pl/muzeum-torunskiego-piernika/.

3. Manufaktura cukierków

Kolejne ciekawe miejsce na Starym Mieście, gdzie możemy zaopatrzyć się w ręcznie robione cukierki oraz lizaki. Wybór smaków jest ogromny i jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie - nawet ci, którzy nie mogą jeść cukru, gdyż nawet taki rodzaj słodkości można tam nabyć. W niektóre dni odbywają się także pokazy, podczas których można na własne oczy zobaczyć jak powstają te słodycze.

4. Pokaz fontann

W okolicach Placu Rapackiego znajduje się park z fontannami. Codziennie wieczorem, po godz. 20 odbywają się pokazy fontann - woda jest podświetlana przez światełka w różnych kolorach i wytryskuje w rytm muzyki. Piękne widowisko, które warto zobaczyć podczas wieczornego spaceru.

5. JuraPark

JuraPark do Park Rozrywki znajdujący się w Solcu Kujawskim, położonym ok. 30 km od Torunia. W tym miejscu z pewnością można spędzić kilka godzin, a jeśli pogoda dopisuje, nawet cały dzień. Ceny biletów mogą początkowo odstraszyć część osób, jednak warto zaznaczyć, że na terenie kompleksu, rozrywek jest naprawdę wiele i co najważniejsze - wszystkie są w cenie biletu. Główną atrakcją jest ścieżka dydaktyczna, na której znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów. Kolejnym urozmaiceniem jest plac, gdzie znajduje się 26 miniatur polskich zamków. Wielką frajdą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest Wesołe Miasteczko. Możemy tam m.in. przejechać się kolejką górską, pokręcić na karuzeli, a nawet pobujać na statku pirackim. Oprócz Parku Rozrywki na terenie obiektu wybudowany został olbrzymi plac zabaw, utrzymany w stylu dinozaurów. Najwyższa zjeżdżalnia na placu zabaw ma 14 metrów. W cenie biletu zawarty jest także seans w kinie 5D, gdzie oprócz trójwymiarowego obrazu, doznamy równocześnie wrażeń dźwiękowych, ruchowych i dotykowych. W Juraparku znajduje się też Muzeum Ziemi, które posiada jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce. W oszklonej części muzeum znajdują się Jurajskie Ogrody, gdzie możemy zobaczyć rośliny występujące w czasach, gdy żyły dinozaury. Oczywiście, na terenie kompleksu znajduje się również restauracja, bar, kawiarnia, sklepik. Uwaga, w poniedziałki i wtorki miejsce jest nieczynne, a podczas planowania wycieczki, przed przyjazdem warto wcześniej przeczytać aktualności na stronie https://juraparksolec.pl/

6. Dom Legend Toruńskich

Bez dwóch zdań to obowiązkowe miejsce w Toruniu. Wybierzcie się, a nie pożałujecie. Przyznam szczerze, że na początku chcieliśmy pominąć tę miejscówkę, jednak po przeczytaniu pozytywnych opinii, zmieniłam zdanie. I całe szczęście, bo atrakcja okazała się fenomenalna! Dom Legend Toruńskich to miejsce, gdzie Strażnicy Legend, przebrani w starodawne szaty opowiadają nam ciekawe legendy o Toruniu. Wszyscy widzowie biorą udział w spektaklu, gdyż do poszczególnych scen są wybierane kolejne osoby. To taki teatr, gdzie role odgrywają widzowie - wszystkie historie są opowiedziane w ciekawy i zabawny sposób. Zabawa trwa niecałą godzinę, która mija w mgnieniu oka.

Wszyscy bawiliśmy się świetnie, zarówno my, jak i dzieci. I tak, ja zostałam Bachusem - bogiem wina, Krzysiu krzyżakiem, Ola i Teściowa wcieliły się w role flisaków, walczących na tratwach. Teściu został wybrany na króla, a później w kolejnej legendzie na kierownika budowy Krzywej Wieży. A podczas legendy o łotrze Szwedku, animator, wskazując na Franka stwierdził "A ten, to jest największy awanturnik!" i zamknął go do wiszącej klatki. Ciekawe skąd Strażnik Legend wiedział, że nasz Franek przechodzi niekończący się bunt (obecnie czterolatka) :) Naprawdę polecam wszystkim to miejsce. Ważną informacją jest to, że pokazy odbywają się tylko w piątki, soboty i niedziele - trzeba minimum tydzień wcześniej zarezerwować wejściówki, co można zrobić tutaj: https://domlegend.pl/

7. Młyn Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to instytucja kultury, gdzie na 7 kondygnacjach łączy się naukę i zabawę. Poprzez eksperymenty i różne doświadczenia możemy poszerzyć naszą wiedzę o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Na każdym piętrze znajdują się ciekawe interaktywne wystawy, w których możemy przykładowo namalować obraz laserem, zobaczyć jak wyglądalibyśmy z tatuażami, bądź sprawdzić czy nadajemy się na chirurga. Dla dzieci najciekawsze atrakcje znajdują się na trzecim piętrze, gdzie możemy obejrzeć jak wygląda ul, łowić ryby, spędzić czas na prawdziwym pirackim statku oraz skorzystać ze stanowisk umieszczonych wzdłuż modelu Wisły z prawdziwą wodą. Podczas planowania wizyty w Młynie Wiedzy należy wziąć pod uwagę godziny otwarcia, tak aby zdążyć skorzystać z wszystkich atrakcji przed zamknięciem. Centrum Nowoczesności w poniedziałki jest nieczynne, od wtorku do piątku jest czynne w godzinach 9-15, natomiast w soboty i niedziele 11-17. Bilety można wcześniej zakupić poprzez stronę https://mlynwiedzy.org.pl/

8. Aquapark w Hotelu Olender w Wielkiej Nieszawce

Aquapark "Olender" jest największym tego typu obiektem w okolicy. Znajduje się w nim basen z rwącą rzeką, leżankami i ławeczkami powietrznymi, gejzerami, masażerami karku oraz nóg. Można także skorzystać z jaccuzzi znajdującego się obok basenu. Ponadto, na terenie kompleksu znajduje się basen sportowy oraz wielka 88-metrowa zjeżdżalnia, która akurat podczas naszego pobytu była nieczynna (podejrzewam, że ze względu na pandemię). W zamian na terenie basenu pływackiego stał dmuchany tor przeszkód. W Aquaparku znajduje się także Strefa Malucha z brodzikiem i atrakcjami odpowiednimi dla młodszych dzieci. We wszystkich basenach jest ciepła woda, obiekt jest czysty i zadbany. Dla chętnych piętro niżej znajduje się Strefa Saun, gdzie oprócz kilku różnych saun możemy zrelaksować się w jaccuzzi i wypoczywalni. Ze względu na to, że do Aquaparku wybraliśmy się z dziećmi, nie korzystaliśmy z oferty Saunarium. Godziny otwarcia oraz aktualny cennik możecie sprawdzić tutaj: https://www.olender.info/aquapark/hala-basenowa

9. Muzeum Twierdzy Toruń

Muzeum Twierdzy Toruń to XIX-wieczne fortyfikacje, powstałe dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. W środku znajdowały się koszary dla 160 żołnierzy oraz laboratorium amunicyjne. Obecnie możemy obejrzeć tam plansze, makiety, eksponaty oraz skorzystać z urządzeń multimedialnych - wystawy dotyczą dziejów Torunia, historii Twierdzy, dowódców oraz sprzętu związanego z Twierdzą. W środy wstęp do Muzeum jest bezpłatny, a w poniedziałki obiekt jest nieczynny https://muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun/

Poniżej znajduje się kilka dodatkowych obiektów, o których chciałabym wspomnieć.

10. Fontanna Flisaka

Znajduje się w samym sercu Starówki, tuż obok Ratusza. Fontanna przedstawia Flisaka, grającego na skrzypcach, a obok znajdują się zasłuchane w niego żaby. Jest ona symbolem tego, że Toruń zawdzięcza swój dobrobyt Wiśle i flisakom, którzy tratwami dostarczali do Torunia zboża i drewno.

11. Lodziarnia u Lenkiewicza

Nie sposób wyjechać z Torunia, nie spróbowawszy słynnych lodów od Lenkiewicza. Smaki są przeróżne, wszystkie pyszne, a porcje lodów są ogromne. Polecam spróbować lodów piernikowych.

12. Bulwar Filadelfijski 

Zachęcam Was do spaceru Bulwarem Filadelfijskim wzdłuż Wisły. Znajdują się tam przystanie statków turystycznych pływających w rejsy. Jeden ze statków pełni nawet funkcję motelu. Na terenie Bulwaru została również umiejscowiona Kotwica - Obelisk postawiony na pamiątkę istnienia w Toruniu pierwszej polskiej Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

13. Krzywa Wieża

Krzywa Wieża to średniowieczna baszta obronna, która jest znacznie odchylona od pionu. Legenda głosi, że tylko ten, kto ma czyste sumienie jest w stanie utrzymać równowagę przy wieży, opierając się o nią plecami. Oczywiście w rzeczywistości utrzymanie się przy niej jest praktycznie niemożliwe.

Cieszę się, że byliście razem ze mną podczas mojej toruńskiej opowieści. Mimo, że tydzień szybko minął, zostaną nam piękne wspomnienia. Dlatego też zachęcam Was, abyście również odwiedzili to wspaniałe miasto i skorzystali z jego uroków oraz atrakcji.

Komentarze