Niedawno zrobiliśmy sobie mini wakacje i wybraliśmy się całą rodzinką do Torunia. Wiele osób zastanawia się, co można robić przez cały tydzień z dziećmi w tym pięknym mieście. Jednak w Toruniu atrakcji jest aż nadto. Z ręką na sercu mogę przyznać, że przez te 7 dni w ogóle się nie nudziliśmy, a wręcz odwrotnie - było bardzo intensywnie. Spokojnie moglibyśmy zostać jeszcze na kilka dni :) W związku z tym, że skorzystaliśmy z wielu atrakcji, wpis podzielę na dwie części. Zapraszam.
1. Ogród zoobotaniczny
Jak sama nazwa wskazuje, w ogrodzie zoobotanicznym znajdują się zarówno ciekawe okazy fauny, jak i flory. Można podziwiać zwierzęta, takie jak: lemury, alpaki, ryś, surykatki, niedźwiedź, sowy i wiele innych ciekawych stworzeń. Na terenie obiektu znajduje się także ptaszarnia, terrarium, mini zoo oraz plac zabaw. Spacer po parku umila wszechobecna zieleń pięknych roślin, kwiaty, drzewa oraz fontanna. ZOO jest bardzo zadbane, z przyjemnością się po nim spaceruje. Obiekt nie jest bardzo duży, jednak dla nas była to ogromna zaleta, ponieważ mogliśmy spokojnie zwiedzić całe ZOO z dziećmi, które cały czas mieliśmy na oku, a dodatkowo nikt nie był zmęczony chodzeniem.
Ogród w sezonie otwarty jest codziennie w godzinach 10.00-18.30. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: http://www.zoo.torun.pl/pl lub na fanpage'a https://www.facebook.com/Ogr%C3%B3d-Zoobotaniczny-w-Toruniu-334822023239568
2. Centrum Popularyzacji Kosmosu - Planetarium
Pokazy w Planetarium wyświetlają się na kopule nad naszymi głowami. My wybraliśmy seans "Astropies Łajka", trwający 40 minut. Mimo że była to bajka, zaciekawiła nawet dorosłych. Można powiedzieć, że to taka trochę nauka poprzez zabawę.
W Planetarium oprócz standardowego pokazu, skorzystaliśmy również z z interaktywnej przestrzeni "Baza Mars#17". Pomieszczenie w środku wygląda jak wnętrze rakiety kosmicznej. Znajdują się tam różne stacje, gdzie trzeba wykonać odpowiednie zadania, aby utrzymać się przy życiu na Marsie. Przykładowo - odpowiednio ustawić poziomy tlenu, nasłonecznienia i innych czynników, aby warzywa w naszej kosmicznej szklarni osiągnęły 100% wzrostu, bądź naprawić drobne awarie w maszynie. Cała zabawa trwa niecałą godzinę, która mija w mgnieniu oka.
Warto wcześniej zarezerwować wejściówki przez Internet, gdyż ze względu na pandemię, tylko połowa miejsc może być zajęta. Więcej informacji tutaj: http://www.planetarium.torun.pl/
3. Żywe Muzeum Piernika
Żywe Muzeum Piernika to chyba jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Toruniu. W tym Muzeum dowiemy się z jakich składników robi się tradycyjne pierniki, a także poznamy różne ciekawostki, np. jak rozpoznać prawdziwą laskę cynamonu. Cały pokaz odbywa się w naprawdę wesołej atmosferze dawnych czasów, gdzie możemy się poczuć jakbyśmy przenieśli się w czasie. W związku z tym, że jest to muzeum interaktywne, największą frajdą w tym miejscu jest samodzielne przygotowywanie pierników. Dodatkowo, dla chętnych istnieje możliwość dokupienia warsztatów ozdabiania pierników.
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Koniecznie muszę zaznaczyć, że ze względu na to, że obiekt jest bardzo oblegany, obowiązkowo trzeba ok. tydzień wcześniej kupić bilety wstępu, czego możemy dokonać na stronie https://muzeumpiernika.pl/ Różnych ciekawostek możemy się dowiedzieć także z Facebook'a https://www.facebook.com/MuzeumPiernika
4. Zamek Krzyżacki
Ruiny Zamku Krzyżackiego znajdujące się przy ul. Przedzamcze to pozostałości po najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. W jednym z pomieszczeń można obejrzeć zachowane średniowieczne narzędzia tortur. Można zwiedzić również podziemia gmachu, gdzie w jednej z sal czeka na nas straszna niespodzianka. Zwiedzanie tego obiektu jest naprawdę interesujące, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.ckzamek.torun.pl/
5. Wieża Ratuszowa
40-metrowa Wieża Ratuszowa jest czynna codziennie. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, skąd możemy podziwiać piękną panoramę Torunia. Wstęp na wieżę jest płatny we wszystkie dni tygodnia, jednak sam Ratusz, w którym znajduje się Muzeum możemy zwiedzić bezpłatnie w środy. Muzeum w Ratuszu w poniedziałki jest nieczynne. Warto wcześniej kupić bilety wstępu przez Internet (zarówno te płatne, jak i bezpłatne). Dodam, że wszystkie Muzea w Toruniu, wchodzące w skład Muzeum Okręgowego zapewniają dzieciom do lat 7 bezpłatny wstęp.
Szczegółowych informacji o Muzeum w Ratuszu oraz Wieży Ratuszowej możecie zasięgnąć tutaj: https://muzeum.torun.pl/ratusz-staromiejski/
6. Muzeum Dom Kopernika
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum "(...) zwiedzający mogą oczekiwać wiedzy i wrażeń ogniskujących się wokół trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika". W środy wstęp do Muzeum Dom Kopernika jest bezpłatny, jednak warto wcześniej kupić internetowo bezpłatne bilety. W poniedziałki obiekt jest nieczynny. Wszystkich szczegółów możecie dowiedzieć się ze strony https://muzeum.torun.pl/dom-mikolaja-kopernika/
+ bonus: pomniki:
7. Pomnik Filusia
Zlokalizowany w samym sercu starówki pomnik znanego z komiksów pieska Filusia z parasolką i melonikiem profesora Filutka.
8. Pomnik osiołka
Pomnik powstały na pamiątkę pręgierza - narzędzia tortur stosowanego w średniowieczu. Również znajduje się na Starym Rynku.
9. Pomnik Kopernika
Znany wszystkim pomnik Mikołaja Kopernika, powstały na jego cześć. Zlokalizowany jest w centrum Starówki - nie sposób go przegapić.
10. Pomnik Toruńskiej Piernikarki
Pomnik nawiązujący do otwarcia w 1751 roku największej ówczesnej fabryki pierników Gustawa Weesego. Znajduje się na deptaku pomiędzy Starym a Nowym Rynkiem.
11. Pomnik Toruńskiej Przekupki
Rzeźba przedstawia kobietę z koszykiem pełnym jaj oraz sakwą. Pomnik znajduje się na Rynku Nowomiejskim.
12. Wózek z dobytkiem osadników
Pomnik powstały na pamiątkę filmu autorstwa Hoffmanna i Skórzewskiego "Prawo i pięść", który był kręcony w Toruniu. Znajduje się na Rynku Nowomiejskim.
Komentarze
Prześlij komentarz